WYBÓR HERBU, FLAGI I PIECZĘCI GMINY JEŻEWO29.11.2006

WYBÓR HERBU, FLAGI I PIECZĘCI GMINY JEŻEWO

29.11.2006

Drodzy mieszkańcy.

Otrzymaliśmy właśnie analizę historyczno-administracyjną naszej Gminy wraz z propozycjami flagi, herbu i pieczęci Gminy Jeżewo autorstwa Prof. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego z Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako, że chodzi o Naszą wspólną małą ojczyznę serdecznie zachęcam do wypowiedzi na temat propozycji przedstawionych przez Prof. Mikulskiego zarówno pocztą elektroniczną, jak i bezpośrednio w Urzędzie Gminy. Ze względu na konieczność uchwalenia symboli Gminy proszę o wyrażenie swojej opinii do dnia 3.12.2006r. Państwa zdanie będzie kluczowym argumentem w dyskusjach na temat ustalenia owych symboli.
Z góry dziękuje

Wójt

Mieczysław Pikuła

Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski

Instytut Historii i Archiwistyki

Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

w Toruniu


HERB, FLAGA I PIECZĘCIE GMINY JEŻEWO

1. Przeszłość historyczno-administracyjna terytorium obecnej gminy Jeżewo

Przeszłość administracyjna gminy Jeżewo związana jest nierozerwalnie z dziejami Pomorza Gdańskiego i późniejszego powiatu świeckiego. Terytorium obecnej gminy należało najpierw – w czasach książęcych (przed 1309 r.) do kasztelanii świeckiej, w czasach krzyżackich (1309-1454/66) do komturstwa świeckiego, w okresie przynależności do Królestwa Polskiego (1454/66-1773) do powiatu świeckiego i województwa pomorskiego, w okresie zaboru pruskiego (1773-1920) do okręgu świeckiego i prowincji Prusy Zachodnie (bądź w pewnym okresie Prusy), w czasach II Rzeczypospolitej należał znów do województwa pomorskiego i powiatu świeckiego, po II wojnie światowej do powiatu świeckiego i województwa bydgoskiego (1945-1975), potem do województwa bydgoskiego (1975-1998), wreszcie po 1998 r. do pow. świeckiego i województwa kujawsko-pomorskiego.

Samo Jeżewo było aż do 1772 r. wsią kościelną, należącą do biskupów włocławskich. Nie wiadomo dokładnie kiedy wieś przeszła pod władanie biskupów, musiało się to jednak stać przed 1293 r., kiedy to Mszczuj II nadał biskupowi Wisławowi przywilej na założenie młyna na strudze między należącą do niego wsią Jeżewo a szlachecką wsią Taszewo. Najstarszym, zachowanym przywilejem związanym z obszarem dzisiejszej gminy było nadanie przez Mszczuja II W 1273 R. Mikołajowi Jankowicowi z rodu Zarembów wsi Krąplewice, wzmiankowaną już wcześniej – w 1266 r.. Warto nadmienić, że wszystkie pozostałe wsie na terenie dzisiejszej gminy pozostawały w rękach szlacheckich. Były to (w nawiasach pierwsze wzmianki): Taszewo (1198), Białe (1198), Belno (1328), Laskowice (1328), Osłowo (1430), Piskarki (1338), Laskowice Górne (1400), Buczek, Lipno i Lipienki (1402-09), Czersk (1452). Pozostałe wsie powstały już w czasach nowożytnych i były początkowo niewielkimi przysiółkami śródleśnymi lub osadami przemysłowymi.

2. Propozycje projektu herbu

Istnieje trudność w odniesieniu się przy kompozycji herbu do tradycji historycznej. Przeszłość własnościowa nie stwarza zbyt wielu podstaw do wyboru herbu któregoś z właścicieli okolicznych dóbr, gdyż własność ziemska na terenie obecnej gminy była w średniowieczu i czasach nowożytnych rozproszona między wielu właścicieli. W tradycji własnościowej gminy wyróżnia się jedynie osoba sędziego świeckiego Janusza z I poł. XIV w., właściciela znaczącego fragmentu terytorium współczesnej gminy, należącego najpewniej do znanego, polskiego rodu rycerskiego pieczętującego się herbem Nałęcz. Tę tradycję historyczną można połączyć z łatwo rozpoznawalną toponomastyką wsi gminnej – wyobrażeniem jeża.

Propozycja herbu (1):

W polu czerwonym godło z herbu Nałęcz (od głowicy), pod nim jeż w prawo w barwach naturalnych.

Wydaje się jednak, że lepszym odniesieniem historycznym będzie skorzystanie z innych, bardziej neutralnych elementów tradycji historycznej, które odnoszą się do przeszłości osadniczej i - podobnie jak w propozycji pierwszej - toponomastyki. Ponadto godła herbów szlacheckich są bardzo często wykorzystywane przy tworzeniu herbów samorządowych, co zmniejsza ich rozpoznawalność i oryginalność.

Dwa elementy historyczne są wspólne dla jej całego obszaru – przeszłość osadnicza i nazwa. Do nich nawiązuje druga propozycja heraldyczna.

Proponuję przyjęcie złotego pola tarczy z uwagi na walory symboliczne tej barwy, która może być rozumiana jako nawiązanie do rolniczego charakteru gminy (barwa dojrzałego zboża). Rozważałem też przyjęcie srebrnego pola tarczy, jednak również ze względu na lepszy wyraz plastyczny złota w tym konkretnym przypadku (również na fladze) przyjąłem to właśnie rozwiązanie.

Kolejnym elementem herbu jest pień drzewa. Jest on symbolicznym nawiązaniem do przeszłości osadniczej terenu gminy, na której obszarze w XVI-XVIII w. powstały liczne osiedla śródleśne na wykarczowanych polanach.

Jeż występujący w obu proponowanych wersjach herbu jest nawiązaniem do toponomastyki wsi gminnej i daje możliwość łatwego skojarzenia herbu z właściwą jednostką administracyjną.

Propozycja herbu (2):

W polu złotym jeż w prawo w barwach naturalnych (od głowicy), od podstawy pień drzewa o trzech korzeniach w barwach naturalnych.

Propozycje Herbów
Propozycje Herbów

3. Projekt flagi

Proponuję przyjęcie dla gminy wzoru flagi urzędowej z nałożonym na płat herbem gminy.

Projekt flagi (1):

Flaga Gminy Jeżewo ma postać płata czerwonego. Na środku płata umieszczone jest godło z herbu gminy. Stosunek szerokości do długości płata flagi wynosi 5:8.

Projekt flagi (2);

Flaga Gminy Jeżewo ma postać płata żółtego. Na środku płata umieszczone jest godło z herbu gminy. Stosunek szerokości do długości płata flagi wynosi 5:8.

4. Projekt pieczęci

„Zgodnie z wolą ustawodawcy jednym z symboli samorządu terytorialnego są pieczęcie. Symbol ten ma silne zakorzenienie w staropolskiej tradycji. Powinny to być pieczęcie herbowe. Staropolska praktyka heraldyczna oraz względy plastyczne przemawiają jednak za tym, aby pieczęcie te mogły mieć wygląd dwojaki, tzn. obok pieczęci zawierających wyobrażenie całego herbu danej wspólnoty samorządowej, dopuszczalne jest umieszczenie w polu pieczęci wyobrażenia jedynie samego godła herbowego.” [„Biuletyn Polskiego Towarzystwa Heraldycznego”, nr 20: 2000, s. 42, pkt. 26].

Proponuję, aby pieczęcie Gminy Jeżewo zawierały wyobrażenie jedynie godła herbowego. Dzięki temu uzyskamy lepszą czytelność znaku.

Projekt pieczęci Gminy Jeżewo Pieczęć ma kształt okrągły, w polu pieczęci znajduje się godło herbu gminy z majuskulnym napisem otokowym: GMINA JEŻEWO.

Projekt pieczęci Wójta gminy Jeżewo: Pieczęć ma kształt okrągły, w polu pieczęci znajduje się godło herbu gminy z majuskulnym napisem otokowym: WÓJT GMINY JEŻEWO

Projekt pieczęci Przewodniczącego Rady Gminy w Jeżewie: Pieczęć ma kształt okrągły, w polu pieczęci znajduje się godło herbu gminy z majuskulnym napisem otokowym: PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY W JEŻEWIE

Projekt pieczęci Rady Gminy w Jeżewie: Pieczęć ma kształt okrągły, w polu pieczęci znajduje się godło herbu gminy z majuskulnym napisem otokowym: RADA GMINY W JEŻEWIE

metryczka


Wytworzył: WG (29 listopada 2006)
Opublikował: Maciej Pikuła (29 listopada 2006, 09:47:57)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1344