NULL string(0) ""

Uchwała nr XXVIII/200/2006Rady Gminy w Jeżewiez dnia 27 kwietnia 2006w sprawie: zmiany regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Jeżewo w roku szkolnym 2006/2007.Na podstawie art. 90f ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późniejszymi zmianami)

Uchwała nr XXVIII/200/2006
Rady Gminy w Jeżewie
z dnia 27 kwietnia 2006


w sprawie: zmiany regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Jeżewo w roku szkolnym 2006/2007.

Na podstawie art. 90f ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późniejszymi zmianami)


R a d a  G m i n y

uchwala, co następuje:


§ 1

Przyjąć regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym określający:
1) sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego,
2) formy udzielania stypendium szkolnego,
3) tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego,
4) tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego.

§ 2

Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o
1) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę o systemie oświaty,
2) placówce - należy przez to rozumieć szkołę podstawową, gimnazjalną, ośrodek, szkołę ponadgimnazjalną, kolegium nauczycielskie, kolegium języków obcych lub kolegium pracowników służb społecznych,
3) uczniu - należy przez to rozumieć ucznia publicznych szkół podstawowych, gimnazjalnych, wychowanka ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży o których mowa w art. 16, ust. 7 ustawy, a także dzieciom i młodzieży upośledzonej umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ucznia szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży i dorosłych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

§ 3

Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznawana jest zamieszkałym na terenie Gminy Jeżewo uczniom i słuchaczom placówek o których mowa w § 2.
 
I Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

§ 4

Stypendium szkolne przyznaje się w następującej wysokości
1) 80% kwoty o której mowa w art. 6, ust.2, pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zmianami)² zaokrąglona do pełnych złotych,
 
2) 100% kwoty o której mowa w art. 6, ust.2, pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.Nr 228, poz. 2255 z późn. zmianami) w przypadku:
a) bezrobocia obojga rodziców ucznia,
b) posiadania przez ucznia co najmniej czworo rodzeństwa,
c) ciężkiej lub długotrwałej choroby któregoś z członków rodziny ucznia,
 
3)  do 200% kwoty o której mowa w art. 6, ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zmianami)[1] w  szczególnie uzasadnionych przypadkach w których wskazane będzie udzielenie stypendium w kilku formach jednocześnie.

§ 5

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

§ 6

Wójt Gminy każdorazowo aneksem po konsultacji z Komisją Rady Gminy ds. oświaty, zdrowia, spraw socjalnych mieszkańców, planowania przestrzennego i budownictwa ustali wysokość przyznanych kwot stypendium socjalnego.
W przypadku braku środków finansowych na przyznane świadczenia zostaną ustalone kwoty wypłat odpowiadające posiadanym środkom.
 
II Formy udzielania stypendium szkolnego

§ 7

Formami stypendium szkolnego są:
1) całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym
wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu
 nauczania, a także udziału w zajęciach realizowanych poza szkołą,
2) pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników i innych pomocy naukowych,
3) całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych,
4) świadczenia pieniężne, jeżeli nie ma możliwości lub celu zastosowania form pomocy o których mowa w pkt. 1,2,3.

§ 8

Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.

§ 9

Pomoc materialna dla uczniów o charakterze socjalnym ma na celu:
a) wyrównanie szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin ubogich,
b) stworzenie możliwości równego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej,
c) zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji na wyższym poziomie,
d) upowszechniania wykształcenia średniego,
e) pokonanie sporadycznych sytuacji kryzysowych wynikających ze zdarzeń losowych.
 
III Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego

§ 10

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje Wójt Gminy Jeżewo w drodze decyzji administracyjnej stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.


§ 11

Od decyzji o przyznaniu pomocy materialnej o charakterze socjalnym lub odmowy przyznania pomocy oraz wstrzymania i cofnięcia pomocy służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy.

§ 12

Wójt może upoważnić imiennie pracownika gminnej jednostki organizacyjnej do przyznawania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

 § 13 

1. Uprawnionymi do składania wniosków, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszej uchwały, o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
1) rodzice bądź opiekunowie prawni ucznia,
2) pełnoletni uczeń,
3) dyrektor placówki do której uczęszcza uczeń w przypadku, gdy nie jest możliwe złożenie wniosku przez rodziców,
4) z urzędu, możliwość przyznania świadczenia z urzędu daje szansę uzyskania pomocy uczniom, których rodzice nie podjęły odpowiednich starań w celu uzyskania stypendium szkolnego.
2. Wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w przypadku słuchaczy  kolegium nauczycielskiego, kolegium języków obcych i kolegium pracowników służb społecznych należy składać do dnia 15 października, a w pozostałych przypadkach do dnia 15 września:
 - w Urzędzie Gminy Jeżewo
 
3. W szczególnie uzasadnionych wypadkach wnioski o których mowa w ust. 2 można składać w terminie poźniejszym.

§ 14

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej potwierdza spełnienie warunków określonych
w art. 90d, ust.7 i 8 ustawy do otrzymania stypendium szkolnego dla uczniów korzystających ze świadczeń pieniężnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Czyni to na wniosek:
1) dyrektora placówki dla której organem prowadzącym jest Gmina Jeżewo,
2) Wójta Gminy lub upoważnionego imiennie pracownika do przyznawania świadczeń.

§ 15

Osoby, które nie korzystają ze świadczeń pieniężnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do wniosku o którym mowa załączają zaświadczenia o wysokości dochodów
z poszczególnych źródeł, za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

§ 16

Jeżeli stypendium szkolne będzie udzielone uczniowi w formie pomocy o charakterze rzeczowym, to jego realizacja następować będzie w formie zakupów o charakterze edukacyjnym bezpośrednio przez placówki do których uczęszcza ten uczeń lub na drodze refundacji kosztów dojazdu do placówki.

§ 17

Realizacja stypendium szkolnego w formie zakupów o charakterze edukacyjnym
w przypadku gdy zakupy te nie mogą być dokonane przez placówkę, nastąpić może także na drodze refundacji wydatków poniesionych przez rodziców lub pełnoletniego ucznia do wysokości przyznanego stypendium szkolnego.

§ 18

Jeżeli stypendium szkolne będzie udzielone uczniowi w formie refundacji kosztów zajęć edukacyjnych w tym wyrównawczych realizowanych w szkole jak i poza nią i wykraczających poza program nauczania, to refundacja ta następuje bezpośrednio na konto podmiotu prowadzącego dany rodzaj zajęć.

§ 19

Jeżeli stypendium szkolne będzie udzielone uczniowi w formie pieniężnej to wypłata stypendium następować będzie:
1) dla uczniów placówek dla których organem prowadzącym jest Gmina Jeżewo bezpośrednio w kasie Urzędu Gminy.

§ 20

Stypendium szkolne wypłaca się za miesiąc bieżący.

§ 21

Stypendium szkolne przyznawane jest od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegium nauczycielskiego, kolegium języków obcych i kolegium pracowników służb społecznych od października do czerwca w danym roku szkolnym.

§ 22

Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w innych okresach niż miesięczne lub jednorazowo, z tym, że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dziesięciokrotności kwoty o której mowa w § 4, pkt.2, a w przypadku słuchaczy kolegium nauczycielskiego, kolegium języków obcych i kolegium pracowników służb społecznych - dziewięciokrotności tej kwoty.

§ 23

Osoba pobierająca stypendium szkolne w formie pieniężnej, jest zobowiązana rozliczyć się z pobranej kwoty w terminie 14 dni od dnia wypłaty świadczeń. Rozliczenie następuje
w formie rachunków i faktur imiennych. Brak rozliczenia w terminie wyznaczonym jest jednoznaczne ze wstrzymanie kolejnych wypłat stypendium..


§ 24 

1. Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń otrzymujący stypendium szkolne są obowiązani niezwłocznie powiadomić Wójta o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dyrektora placówki w przypadku gdy poweźmie on informację o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
3.Stypendium szkolne wstrzymuje się albo cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę jego przyznania.
4. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w  administracji.
5. Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
6. W przypadkach szczególnych, zwłaszcza jeżeli zwrot wydatków na udzielone stypendium szkolne w całości lub w części stanowiłyby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłyby skutki udzielonej pomocy, właściwy organ może odstąpić od żądania takiego zwrotu.
 

IV Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego

§ 25

Uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego w szczególności z powodu wypadku, śmierci osoby najbliższej, pożaru, kradzieży, może być przyznany zasiłek szkolny.

§ 26 

Formą zasiłku szkolnego może być świadczenie pieniężne na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

§ 27

Wysokość zasiłku szkolnego przyznaje się w zależności od sytuacji będącej wynikiem zdarzenia losowego maksymalnie do pięciokrotnej wartości kwoty o której mowa w § 4, pkt. 2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zasiłek szkolny można przyznać kilka razy
w roku.

§ 28

Zasiłek szkolny udziela się w zależności od formy jego przyznania w sposób określony w § 14, § 15 lub w § 16.

§ 29

Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego stanowi załącznik do uchwały.
 
 
V Przepisy przejściowe i końcowe

§ 30

1. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na okres od 1 września 2006 r. do
30 czerwca 2007 rozpatruje się na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

§ 31

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 32

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 

[1] Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. Nr 35, poz. 305,  Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 192 poz. 1963; Dz.U z 2005 r. Nr 64 poz. 565, Nr 86, poz. 732, Nr 94, poz. 788, Nr 95, poz. 806, Nr 143, poz. 1199, Nr 267, poz. 2260.

 

Przewodniczący Rady Gminy

Marek Wiśniewski

Pliki do pobrania:

Uchwała Nr XXVIII/200/2006 (92kB) pdf

metryczka


Opublikował: Maciej Pikuła (9 maja 2006, 09:06:40)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1344