NULL string(0) ""

Uchwała nr XIII/97/2004Rady Gminy w Jeżewiez dnia 27 kwietnia 2004w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Jeżewo realizowany w 2004 r. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. Nr 142 poz. 1591 z późn.zm./ oraz art. 4 (1) ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholozmowi /Dz.U. Nr 35 poz. 230 z późn.zm./

Uchwała nr XIII/97/2004
Rady Gminy w Jeżewie
z dnia 27 kwietnia 2004


w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Jeżewo realizowany w 2004 r.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. Nr 142 poz. 1591 z późn.zm./ oraz art. 4 (1) ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholozmowi /Dz.U. Nr 35 poz. 230 z późn.zm./


R a d a   G m i n y

uchwala, co następuje:


& 1

Przyjąć Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie gminy Jeżewo realizowany w 2004 r., stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.


& 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.


& 3

Traci moc uchwała Rady Gminy w Jeżewie Nr XII/89/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie przyjęcia Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie gminy Jeżewo.


& 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


U z a s a d n i e n i e

Dokonano zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w związku z otrzymanie faxu z Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Prawnego w Toruniu, w którym zaznaczono, że należy dokonać głębszej analizy problemów alkoholowych na terenie gminy, ponadto zakwestionowano dopłacanie obozów i kolonii dla dzieci oraz współfinansowanie sekcji kolarskiej.

W związku z powyższym w części opisowej dotyczącej charakterystyki Gminy Jeżewo wprowadzono następujące zmiany:

  • opisano położenie gminy i jej obszar,
  • wykazano instytucje znajdujące się na terenie gminy,
  • opisano formy pomocy udzielanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeżewie,
  • przedstawiono skalę bezrobocia występującego na terenie gminy.

W części dltyczącej "PROFILKTYKI" dokonano następujących zmian:

- dopisano w pozycji pierwszej utrzymanie punktu konsultacyjnego,

- zmieniono treść dotyczącą dofinansowania obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka, pochodzących w szczególności z rodzin zagrożonych alkoholizmem na "realizacja programów profilaktycznych w ramach form wyjazdowych w formie obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka, pochodzących w szczególności z rodzin zagrożonych alkoholizmem",

- wykreślono "wspomaganie finansowe istniejącego klubu kolarskiego, w którym uczestniczą przede wszystkim dzieci z rodzin alkoholowych" na "wspieranie aktywnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży przede wszystkim z rodzin zagrożonych alkoholizmem, narkomanią, przemocą domową, poprzez uprawianie sportu szkolnego - współfinansowanie powstałych sekcji sportowych w sposób stały organizujący czas wolny dzieci i młodzieży wokół aktywności sportowej",

- zmieniono nazwe Izby Wytrzeźwień w Grudziądzu na Ośrodek Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej w Grudziądzu.

W dziale "POMOC TERAPEUTYCZA" w pozycji dotyczącej punktu konsultacyjnego wykazano wykształecenie kadry pracującej w punkcie.

Dodano punkt 5 dotyczący pomocy organizacyjno-finansowej dla osób uzależnionych pozostających bez środków do życia, a korzystających z terapii grupowej w Poradni Odwykowej w Świeciu.

Dodano następujące rozdziały:

IV. PODEJMOWANIE INTERWENCJI W ZWIĄZKU Z NARUSZENIEM PRZEPISÓW OKREŚLONYCH W ART. 13 I 15 USTAWY ORAZ WYSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM W CHARKTERZE OSKARŻYCIELA PUBLICZNEGO.

V. KONTROLA W ZAKRESIE SPRZEDAŻY NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH.

VI. DZIAŁALNOŚĆ GMINNEJ KOMISJI DS. PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.

Gminny program został uzupełniony o załącznik mówiący o wydatkowaniu środków w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Duży zakres zmian spowodował konieczność opracowania i przyjęcia nowego programu uwzględniające powyższe zmiany. 

 

Przewodniczący Rady Gminy

Marek Wiśniewski

 

Pliki do pobrania:

 

Załącznik:

GMINNY PROGRAM

PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

NA TERENIE GMINY JEŻEWO

REALIZOWANY W 2004 R.


             Gmina na mocy ustawy z dnia 26.10.1982 r. z późniejszymi zmianami o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma zadanie zapobiegać i prowadzić odpowiednią profilaktykę alkoholową, na którą przeznacza dochody z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
             Gmina Jeżewo położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, jest ona gminą o charakterze rolniczym, w jej skład wchodzi 20 miejscowości, które podzielone są na 14 sołectw.
Jej obszar wynosi ogółem 15.593 ha, w tym:

  • grunty orne - 4.680 ha
  • łąki - 583 ha
  • sady - 35 ha
  • pastwiska - 228 ha
  • lasy i grunty leśne - 8.560 ha
  • pozostałe grunty - 1.507 ha


Gminę Jeżewo, zamieszkuje wg stanu na dzień 31.12.2003 r. - 7.835 mieszkańców, w tym dzieci w wieku: od 7 do 15 lat - 1092, młodzieży: od 16 do 18 roku życia - 430 osób.
Na terenie gminy Jeżewo znajdują się 4 szkoły podstawowe, 2 gimnazja oraz 1 liceum ogólnokształcące, razem uczęszcza tu 1187 uczniów.
Małe dzieci mogą uczęszczać do przedszkola, które znajduje się w Laskowicach. Ponadto na terenie gminy funkcjonują:

- dwa Domy Kultury (Jeżewo, Laskowice),

- dwie Biblioteki Publiczne (Jeżewo, Laskowice),

- dwa Kościoły Parafialne (Jeżewo, Laskowice),

- Posterunek Policji, który swoim zasięgiem obejmuje całą Gminę Jeżewo,

- trzy placówki zdrowia:

a) Gminna Przychodnia w Jeżewie,
b) Obwód Lecznictwa SPZOZ w Bydgoszczy z Przychodnią Kolejową w Laskowicach,
c) Gabinet Lekarza Rodzinnego - Małgorzata Tucholska-Drachal - Laskowice,

- Klub Seniora przy Gminnym Ośrodku Kultury w Laskowicach,

- Klub Seniora "ASTOR" w Jeżewie,

- Klub Hanorowych Dawców Krwi w Laskowicach,

- Zespół CARITAS przy Parafii Św. Trójcy w Jeżewie,

- Gminny Klub Sportowy "TOR" Laskowice,

- Ludowy Zespół Sportowy "ZRYW" Jeżewo,

- Ludowy Zespół Sportowy "ŁUCZNIK" - Krąplewice,

- Uczniowski Klub Sportowy "OLIMP" przy Szkole Podstawowej w Jeżewie,

- Uczniowski Klub Sportowy w Laskowicach przy Szkole Podstawowej w Laskowicach,

- Polski Związek Wędkarski koło w Jeżewie i w Laskowicach,

- Jeżewskie Towarzystwo Wędkarskie,

- Pięć Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym sekcje młodzieżowe,

- Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "ZAWISZA" Federacja Skautingu Europejskiego w Jeżewie,

- świetlice wiejskie istniejące prawie w każdym sołectwie.

Istniejący na terenie Gminy Jeżewo Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest jednostką organizacyjną, która swoje usługi świadczy dla wszystkich mieszkańców gminy, którzy między innymi znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
W 2003 r. GOPS w Jeżewie przyznał pomoc 738 osobom, tj. 425 rodzinom i tak z tytułu:

  • sieroctwa - 1
  • bezdomności - 1
  • bezrobocia - 1
  • ochrony macierzyństwa - 52
  • niepełnosprawności - 163
  • trwałej choroby - 26
  • bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych - 48
  • rodzin niepełnych,
  • rodzin wielodzietnych - 25
  • alkoholizmu - 21
  • narkomanii - 1
  • trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego - 4.

Często w/w pomoc dotyczy jednej rodziny, która korzysta z kilku form pomocy, ponieważ może u niej wystąpić kilka problemów, np. ubóstwo, alkoholizm, bezrobocie.
GOPS współpracuje stale z Powiatowym Urzędem Pracy w Świeciu między innymi w zwalczaniu istniejącego bezrobocia.

Dzięki dużej orientacji pracowników GOPS, Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów może korzystać z cennych informacji dotyczących problemów alkoholowych istniejących wśród mieszkańców Gminy. Przy ich współudziale zostają wytypowane dzieci, które uczestniczą w programach profilakktycznych odbywających się na zorganizowanych formach wypoczynku między innymi: obozy, kolonie, biwaki.

W 2003 r. z terenu gminy w Izbie Wytzrźwień w Grudziądzu zatrzymano 19 osób, w tym 16 mężczyzn oraz 3 kobiety. Niektóre z tych osób przebywały tam kilkakrotnie. Nie odnotowano zatrzymań wśród dzieci i młodzieży.

Policja interweniowała 26 razy w interwencjach domowych wywołanych pod wpływem alkoholu. Zatrzymano 23 osoby w stanie nietrzeźwym.

Działający na terenie gminy Jeżewo punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin w 2003 r. udzielił porad dla:

- 192 osób uzależnionych,
- 63 dla osób współuzależnionych,
- 3 dla osób nieletnich z rodzin z problemem alkoholowym, w tym jedna osoba mająca problem z narkotykami.

Jak wynika z powyższych danych oraz z przeprowadzonych wśród uczniów w latach poprzednich ankiet, że Gmina Jeżewo jest zagrożona pod względem alkoholizmu, brak pracy wśród dorosłych, zwiększające się z roku na rok bezrobocie powoduje, że osoby te nie wytrzymują psychicznie i aby zapomnieć o istniejących problemach zaczynają "utapiać swoje smutki w alkoholu", co niestety powoduje wzrastające konflikty w domach, dochodzi do częstszych awantur, bijatyk, temu wszystkiemu przyglądają się dzieci, które są osobami bezbronnymi i bezsilnymi, ich dotychczasowe życie zaczyna zmieniać się w piekło i wtedy jedyną ich bronią jest agresja w stosunku do równieśników. Dzieci z takich rodzin jak wykazały badania częściej popadają w konflikty z otoczeniem, słabiej się uczą i najszybciej wpadają w nałogi. Powstaje po prostu błędne koło.
Jak widać nagminne nadużywanie alkoholu stwarza zagrożenie nie tylko dla danej osoby, jej rodziny, ale również i całego społeczeństwa.
Przeciwdziałanie tym zagrożeniom wymaga przeprowadzenia odpowiedniej profilaktyki wśród całego środowiska, jest to bardzo ważne aby uświadomić osobom zagrożonym, jak i pozostałym, że nadużywanie alkoholu oraz innych używek wpływa bardzo negatywnie nie tylko na ich życie, ale również i na całe otoczenie.


I. PROFILAKTYKA


Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamierza w 2004 r. podjąć następujące działania w zakresie profilaktyki:

- utrzymanie działalności punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin,

- finansowanie świetlicy socjoterapeutycznej w Czersku Świeckim,

- dofinansować szkolenie dla grup zawodowych, mających styczność z problemem alkoholowym (lekarze, nauczyciele, policjanci),
 
- przeprowadzenie cyklu szkoleń dla członków komisji,

- realizacja programów profilaktycznych w ramach form wyjazdowych, w formie obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka, pochodzących w szczególności z rodzin zagrożonych alkoholizmem,

- wspieranie aktywnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży przede wszystkim z rodzin zagrożonych alkoholizmem, narkomanią, przemocą domową, poprzez uprawianie sportu szkolnego,

- współfinansowanie powstałych sekcji sportowych w sposób stały organizujący czas wolny dzieci i młodzieży wokół aktywności sportowej,

- dofinansowanie i współpraca z instytucjami pozarządowymi, tj.: Grupą "AA", Kręgiem Wsparcia "NADZIEJA", Stowarzyszeniem Harcerstwa Katolickiego "ZAWISZA", Kołem Gospodyń Wiejskich, "CARITAS" Parafii Św. Trójcy w Jeżewie, które propagują programy w zakresie zapobiegania i zwalczania alkoholizmu i innych środków odurzających,

- współpraca z pedagogami szkolnymi, którzy mają bezpośrednią styczność z uzależnieniami wśród uczniów,

- zakupienie i rozprowadzenie materiałów edukacyjnych dla społeczności gminnej (ulotki, broszury, plakaty, czasopisma),

- współpraca z instytucjami występującymi na terenie gminy, tj.: GOPS, Kościół, Policja, Szkoła, Służba Zdrowia,

- współpraca z Ośrodkiem Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej w Grudziądzu, Sądem i Prokuraturą,

- zakupienie i zorganizowanie programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży,

- współdziałanie i kosultowanie się z pełnomocnikiem wojewody oraz podejmowanie wspólnych działań,

- propagowanie trzeźwego stylu życia poprzez wspieranie imprez trzeźwościowych,

- inicjowanie i wspieranie innych działań wynikających z potrzeb środowiska.


II. POMOC TERAPEUTYCZNA.

Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych postanowiła w 2004 r. utrzymać nadal punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin, który jest prowadzony przez mgr psychoterapii uzależnień po Studium Psychologicznym oraz Studium Terapii Uzależnień.
Ponadto postanowiła:

1) kierować na leczenie odwykowe osoby uzależnione,
2) opłacać telefon informacyjno-interwencyjny "Niebieska Linia",
3) współpracować z Oddziałem Odwykowym w Świeciu,
4) kierować osoby uzależnione od alkoholu oraz ich rodziny do Poradni Odwykowej w Świeciu,
5) pomoc organizacyjno-finansowa dla osób uzależnionych pozostających bez środków do życia, a korzystających z terapii grupowej w Poradni Odwykowej w Świeciu.


III. ZASADY WYDAWANIA I COFANIA ZEZWOLEŃ.

Obowiązują zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. Nr 35 poz. 230 z późn.zm.) oraz Uchwałą Nr XXVI/239/2001 Rady Gminy w Jeżewie z dnia 13 listopada 2001 r.


IV. PODEJMOWANIE INTERWENCJI W ZWIĄZKU Z NARUSZENIEM PRZEPISÓW OKREŚLONYCH W ART. 13 I 15 USTAWY ORAZ WYSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM W CHARKATERZE OSKARŻYCIELA PUBLICZNEGO.


W przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim lub osobom nietrzeźwym oraz w przypadku złamania promocji i reklamy napojów alkoholowych, gmina może podejmować interwencje i kierować bezpośrednio sprawę do sądu.
Postępowanie z tego zakresu jest prowadzone na podstawie przepisów o postępowaniu karnym. W powyższej sprawie gmina występuje jako oskarżyciel publiczny.


V. KONTROLA W ZAKRESIE SPRZEDAŻY NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH.


Organ wydający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych może zlecić przeprowadzenie kontroli przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi. Kontrolę powinien przeprowadzić co najmniej trzy osobowy zespół w składzie: członek Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policjant, pracownik Urzędu Gminy na podstawie pisemnych upoważnień wydanych przez wójta gminy.


VI. CENTRA INTEGRACJI SPOŁECZNEJ.

Współfinansowanie Centrów Integracji Społecznej (w przypadku powstania) w zakresie zatrudnienia socjalnego osób uzależnionych od alkoholu po zakończeniu programu psychoterapii w zakładzie lecznictwa odwykowego.


VII. DZIAŁALNOŚĆ GMINNEJ KOMISJI DS. PROFILAKTYKI
I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.

Gminna komisja jest ciałem opiniującym i nadzorującym wykonanie Gminnego programu ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Do zadań Komisji należy:

  • opiniowanie wniosków w sprawie wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych,
  • kierowanie na badania osób uzależnionych od alkoholu w myśl art. 24, 25, 26 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
  • opracowanie założeń do gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • dokonywanie kontroli placówek handlowych,
  • realizowanie zadań podjętych przez Radę Gminy w gminnym programie profilaktyki.

Członkowie Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będą wynagradzani po wykonaniu konkretnego zadania po roku sprawozdawczym.

 

metryczka


Opublikował: Dominika Aniszewska (20 maja 2004, 12:44:39)

Ostatnia zmiana: Dominika Aniszewska (30 czerwca 2004, 07:37:04)
Zmieniono: dodanie pliku do pobrania

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1328